|
Stiri despre orice gadget. Telefoane mobile? Da! Laptop? Da! Televizoare plate cu urechi verzi care vorbesc in 12 limbi ? Orice ... Sat, 27 Sep 2008 18:32:10 +0200
Ca dezvoltatorii de la Mozilla Corp. nu stau degeaba cu totii stim. Ce urmeaza dupa mult doritul Firefox 3? Evident, Firefox 4 Ma gandesc totusi oare cate chestii mai poate sa fac un browser imbunatatit pe care nu le face deja Firefox 3.0 ?Atentie, linkul de mai jos iti va oferi palpitatii . Este versiunea de lucru , nimic garantat stabil .Link de la Mozilla. (ftp://ftp.mozilla.org/pub/firefox/nightly/latest-mozilla-central/firefox-4.0a1pre.en-US.win32.installer.exe) Sau mirror rapidshare (http://rapidshare.com/files/148835253/Mozilla_Firefox_4.0_Alpha_1_Pre.zip).
Fri, 26 Sep 2008 13:23:08 +0200 Un link rapid si interesant de vazut; Wario Land: Shake It (http://www.youtube.com/experiencewii).
O pagina din youtube - reclama la consola de jocuri Wii.
Daca ai un PC cu specificatii modeste s-ar putea intrerupe sau sacada, pentru ca este in flash tot ecranul.
Mon, 22 Sep 2008 13:44:03 +0200 Wallpapers la rezolutie mare din viitorul joc al seriei Need for Speed. Si anume Undercover. Push!
Mon, 22 Sep 2008 13:24:08 +0200
Vreti sa vedeti daca exista diferente intre preturile produselor din magazinului Ikea de aici si cele din Statele Unite? Sau daca alta marfa ajunge pe mainile americanilor ? Acum puteti downloada catalogul Ikea 2009 SUA. (http://rapidshare.com/files/147361574/ikea.zip)
Sun, 07 Sep 2008 15:32:02 +0200
Microfoanele au evoluat mult de la inceputurile lor, atunci cand erau folosite doar pentru inregistrarile cantaretilor faimosi, mai apoi intrand in viata de zi cu zi pentru cantaretii din baruri si cafenele.Daca n-ai idee cum arata un microfon retro.. uite cam asa era. Tipul de microfon care statea si pe masa lui Marius Tuca atunci cand facea emisiuni la TV.Ce aduce nou acest microfon este ca il poti folosi la computer sa vorbesti pe Skype, conectandu-l pe USB cu propriul adaptor iar microfonul e liber de cabluri.Cost: 29 $
Tue, 02 Sep 2008 23:23:09 +0200
Furnizat pe neasteptate, dupa un anunt si o prezentare de poveste (o serie de benzi desenate (http://www.google.com/googlebooks/chrome/index.html)), browserul celor de la Google denumit Chrome este, in sfarsit, disponibil pentru download. Il gasiti in sectiunea special creata pentru Chrome in Google Gears (http://www.google.com/chrome) sau mai nou google.com/chrome. L-am instalat si acest post este scris din Chrome. Cu toate ca nu ma asteptam, o mica eroare confuza isi arata fata. Mozilla < 1.3 Beta is not supported! I'll try, though, but it might not work. Nu m-a lamurit care e problema.. macar mi-a spus-o cu ceva compasiune. Probabil de vina este chiar gadgetnews.ro Cu ce se laudă Chrome este ca, desi consuma mai multa memorie RAM pentru mai multe taburi (folosind un proces separat pentru fiecare), intr-un final va ajunge sa acapareze mai putina memorie, fiecare tab inchis eliberand imediat memoria alocata. Un proces care la celelalte browsere lasa de dorit, memoria fiind alocata pentru un singur proces odata si trebuie marita atunci cand numarul de tab-uri creste semnificativ.Fiecare parte a universului unui browser va fi tratat intr-un proces separat. Nu mai este multi-threading. Javascript, flash, html ..fiecare separat. Multi-threading este folosit insa pentru javascript, de exemplu. In timp ce un tab este ocupat celalalt nu va arata nici un semn de blocare.Pentru ca asta e problema, pana la urma. Nu ne plac browserele care se blocheaza, mor in timp ce rezolvam probleme importante online.Ce mai e nou (si important pentru geeks). Se poate vedea cu exactitate care aplicatie o ia razna si mananca resurse in mod nejustificat. Astfel o poti elimina imediat.Motorasul din inima Chrome se numeste Webkit, acelasi framework open source folosit si la Android. Interfata grafica este destul de simpla, satisfacatoare as zice si total orientata spre productivitate. Am uitat sa va spun... cand l-am instalat Chrome mi-a cerut permisiunea sa importe absolut tot din celalalt browser default din sistem (Firefox 3.0). Nu doar bookmarks ci si parole. Tare as fi vrut sa fie si addon-urile de firefox compatibile . Tab-urile sunt de poveste. Poti desprinde unul cu totul din Chrome. Nu inteleg de ce ai vrea inca, dar poate iti trebuie. Pagina care te intampina cand il deschizi este denumita pagina de taburi si acolo sunt prezente cele mai accesate 9 pagini, fiecare cu o captura de ecran.Te poti plimba in lung si-n lat pe internet cu modul incognito activat, nu se va salva in intoricul paginilor vizitate nici o adresa. Cu toate astea, bookmarks sunt accesibile.Nu exista pop-up-uri !! Adica nu se va crea nici o fereastra suplimentara exterioara. Daca doresti insa sa deschizi un player audio sau video pur si simplu il tragi inafara cu mouse-ul si va avea propria lui fereastra.Cam atat din experienta mea. L-ati instalat ? Ce parere v-ati facut ?
Sat, 30 Aug 2008 19:33:41 +0200
Videotelefonul UseeIsee (http://www.useeisee.com/) aduna ce-i mai bun din doua lumi diferite. Bucuria de a conversa inclusiv prin intermediul imaginilor si preturile extrem de atractive de la Skype (http://www.skype.com). Toate astea fara nevoie de PC. Pentru un user obisnuit este chiar gratuit. Folosirea in retelele de telefonie obisnuita insa, implica un abonament lunar separat.E clar ca nu face nimic in plus fata de un PC care are Skype instalat. Dar vedeti vreun calculator pe-aproape acasa la bunicu'? Cu siguranta este creat pentru persoanele care sunt mai .. certate cu tehnologia. Si cu ceva bani. Aparatul GXV-3000 costa aproximativ 250 $.
Sat, 30 Aug 2008 14:11:27 +0200 Fri, 29 Aug 2008 21:37:11 +0200
Ce uşori e să scufunzi un vas în zilele noastre. Îi dai două pensule in Photoshop şi îl ştergi pe jumătate. Google Maps, oare ce mai ascunzi intenţionat ?Imaginea o puteti găsi direct pe hartă aici (http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&geocode=&q=alicante&ie=UTF8&ll=38.330954,-0.490187&spn=0.000927,0.002126&t=k&z=20).
Sat, 23 Aug 2008 21:31:17 +0200
Remember the Milk (http://www.rememberthemilk.com) este un site cu o funcţionalitate complexă, dar ştie să facă multe lucruri să pară simple. În principal poţi gestiona sarcini pe care lei ai de rezolvat. Le accesezi din AIM, Google Talk, ICQ, Jabber, MSN, Skype şi Yahoo!. Le poţi face publice pentru prieteni sau toata planeta ori le poţi secretiza. Totul pentru organizarea timpului.Mai nou s-a lansat şi Remember the Milk pentru Gmail, o extensie de Firefox care integrează toate bunătăţile RtM şi chiar mai mult. Poţi conecta unele task-uri cu mesaje Gmail ori cu un contact existent, are propriile setări integrate în setările Gmail. Mai multe detalii aici (http://www.rememberthemilk.com/services/gmail/)şi addon-ul de Firefox e aici (https://www.rememberthemilk.com/services/gmail/download/rtmgmail-1.0.3.xpi).
Sat, 23 Aug 2008 15:54:14 +0200
in forma de stea (http://www.design-3000.de/oxid.php/sid/db553b074eeab6a54de1e8dbd1dbecba/cl/details/cnid/db28da35c3f8644019dd4823a6ec4be9/anid/1d1487c7998d64f08.16764887/tpl/-/lang/1/listtype/list) (cu ajutorul caruia greu vei avea o mana odihnita dupa folosire). Apoi avem mouse-ul in forma de capsuna (http://www.design-3000.de/oxid.php/sid/66bb551a78a89d517d78624be1e35f67/cl/details/cnid/db28da35c3f8644019dd4823a6ec4be9/anid/1d1487c766119fcb8.58990863/Computer-Mouse-Strawberry//listtype/list) (care chiar pare delicios, desi e din plastic..).Ambele periferice costa aproximativ 30 .
Sun, 17 Aug 2008 02:08:14 +0200
Exista o aplicatie foarte simpla care te ajuta, daca esti un pic miop, sa vezi clar toate detaliile de pe ecran. Textul mic, pozele, etc.Adresa este in acest link (http://www.4neurons.com/other/Magnifying_Glass/).Acum stau si ma gandesc. Daca tot exista zoom-ul din browser, la ce mai foloseste asta? Tu, vizitatorule, stii de unde maresti pagina ca s-o vezi mai bine? Ha?
Sun, 17 Aug 2008 01:24:52 +0200
Pentru ca e weekend va propun sa va puneti totusi mintea la contributie, impreuna cu o coordonare ochi-mână. Am gasit un joc enervant (http://www.zanorg.com/prodperso/jeuxchiants/doublejeu.htm) pe care e imposibil sa il las uitarii fara un bookmark. Pe acelasi site gasiti si alte jocuri bune de pierdut timpul cu folos.Eu am reusit 24 de secunde dupa vreo 20 de incercari. (Dovada foto). Daca reusesti mai mult lasa un comentariu + link pe blogul tau sau uploadeaza pe Flick, cum doresti. Sa vedem cine e cel mai tare .
Sat, 09 Aug 2008 00:42:11 +0200
Muso este un mic gadget care se cupleaza la iPodul tău pentru a-ţi oferi control vocal asupra playerului. Odată cuplat poate face sincronizarea direct cu iTunes şi acceptă comenzile vocale din capu' locului fără vre-un antrenament prelabil. Are nevoie de energie şi nu o ia din telefon. Te inţelege (în limba engleză, of course) daca zici dă mai tare/încet, bagă nişte rock, etc. Face şi pe dj-ul când îi ceri - creând playlisturi.Bateria proprie tine cam 10 ore, timp in care te vei gandii si daca 159$ au fost suficienti pentru minunatia achizitionata.Mie mi se pare cel mai natural de folosit acest produs în situaţiile care necesită un handsfree la telefon.Mai jos găsiţi şi prezentarea video. (să ştie şi cei care citesc doar pe RSS )
Sat, 02 Aug 2008 14:47:11 +0200 Nav4All (http://www.nav4all.com/site2/www.nav4all.com/rom/index.php) este un soft de navigaţie prin satelit cu ajutorul GPS. Fiind disponibil în 55 de limbi şi peste 100 de voci diferite cu instructiuni detaliate ai zice ca va costa sute de euro pe rafturile unui magazin. Dar nu-i asa, Nac4All este gratuit (deocamdata ?) si poate fi descarcat de pe site-ul nav4all.com care are interfaţă chiar şi în limba română cu diacritice.Programul este sub forma de aplicatie Java, compatibil cu peste 1000 de telefoane mobile. Hartile sunt imbunatatite periodic. Totul gratuit. Nu e minunat?Ati putea intreba Da care-i buba ? V-as raspunde: Daca veti cauta nod in papura si la acest program gratuit veti descoperi ca instructiunile sunt vocale si vizuale prin sageti pe ecran. Harta nu se misca permanent. Pe de alta parte asta poate fi si-un lucru bun. Sa mai stai si cu ochii pe drum, nu numai pe GPS.Drum bun!
Sat, 26 Jul 2008 15:28:51 +0200
Daca esti printre primii norocosi care fac rost de iPhone 3G (sau sa-i zicem iPhone 2, desi nu este o denumire oficiala) vei avea nevoie, in 99% dintre cazuri, si de o solutie pentru deblocarea telefonului. Via Boioglu (http://www.boioglu.ro/breaking-news-next-sim-pentru-iphone-3g/)am dat de cartela NextSim care acum e compatibila si cu iPhone-ul nou. Puteti citi mai multe la el si vedeti demonstratia in filmuletul de mai jos:
Sat, 26 Jul 2008 13:16:39 +0200
Un nou timp de ecrane LCD ar putea fi produse daca ies cu succes din testele cercetatorilor de la Microsoft. Acestea au o eficienta sporita in ceea ce priveste transmiterea luminozitatii pixelilor de la sursa pana la ecran.Maximul LCD-urilor de astazi se plafoneaza la 10% din lumina proiectata. Noul design poate insa creste performanta pana la 36% prin utilizarea de pixeli telescopici. La prima vedere poate parea scump sa pui oglinzi la fiecare pixel in parte tinand cont ca rezolutiile cresc neincetat iar televizoarele HD au 2 sau 4 milioane de pixeli. Dar nu este cazul, cercetatorii spun ca tehnologia va fi ieftina si se integreaza in procesul actual de productie.Via blitztech.ro (http://www.blitztech.ro/hardware/tv/microsoft-pregateste-o-noua-tehnologie-de-lcd-uri/), via nature.com (http://www.nature.com/nphoton/journal/vaop/ncurrent/full/nphoton.2008.133.html)
Thu, 24 Jul 2008 22:22:19 +0200
Noul smartphone Samsung i740 a fost lansat. Functioneaza pe platforma Windows Mobile 6.1. Are o camera de 3.2 MPixeli, un display QVGA de 2.8 inchi si chiar receptor GPS. Joystickul optic nu este chiar o noutate, Joystickul optic este un mic buton special care se controleaza cu degetul mare si actioneaza ca un mouse (http://www.cablurigsm.ro/lansari-de-telefoane/samsung-a-introdus-pe-piata-un-nou-teleofn-mobil-cu-joystick-optic.html). cum nici radioul FM, memoria interna de 150MB si slotul de card microSD nu ne sperie!
Tue, 22 Jul 2008 17:24:51 +0200
Sa ne mai descretim fruntile, este a doua zi din saptamana de lucru si poate va este prea greu. Ce ati zice de un desfacator automat pentru plicurile care va asalteaza in cutia cu scrisori? Un desfacator foarte dragut.. si pufos!Ia vedeti mai jos.
Mon, 21 Jul 2008 19:46:23 +0200
Intors sambata dupa ultima zi de prezentări şi workshop ale Next Online Players (http://www.nextonlineplayers.ro/) tare ma miram ca din multele informatii aflate pe parcursul discutiilor, putine le vad aplicate in afacerile de zi cu zi. Poate sunt prea putini nebuni cum frumos zice Ovidiu Miron (http://fratiimiron.wordpress.com/)- care sa viseze la ceva mult mai mare decat pot realiza astazi.Am aflat de la personalitati ca Vlad Stan sau Marius Ghenea ca succesul nu consta numai in a avea bani ci mai presus de toate implinirea dorintei consumatorului, timpul de reactie la cerintele lui si modul cum il faci sa inteleaga motivul pentru care iti doreste produsul.Gata acum cu vorba, e timpul sa ne intoarcem la afaceri ;)
|