![]() |
| Home RSS Directory F.A.Q Try Custom Feed Sonneries Portable |
Latest Flows from this sub-category: random selection from this sub-category: |
Fri, 04 Apr 2008 03:36:39 +0200 Botanicalls är ett studentprojekt inom NYU Interactive Telecommunications Program. Man har utvecklat ett system som möjliggör för växter att ringa människor när växterna behöver förnödenheter som vatten och näring. När en växt inom Botanicalls nätverk är i behov av vatten kan den helt enkelt ringa eller sända SMS och påtala precis vad den behöver.
Fri, 07 Mar 2008 20:14:19 +0100 Webbplatser för social samvaro, som Digg, Facebook, MySpace, Twitter, StumbleUpon och Flickr anses av många vara webbens framtid. En bra artikel som visas på startsidan hos Digg kan naturligtvis generera oerhört många besökare till din webbplats. Man får dock onekligen intrycket av att det är viktigare att man har en stor mängd kompisar bland medlemmarna än att skriva en intressant och bra artikel. Man kan också fråga sig vad den typen av trafik egentligen är värd.
Sat, 17 Feb 2007 04:33:12 +0100 Vem är er bästa Internetvärd under denna sökmotoroptimeringstävling? Är du missnöjd med din värd på Internet tveka inte att kontakta Aftonbladhet, Expressn eller Svenska Dagbladhet. Denna tävling skiljer sig fråm många andra därför att det inte endast är en enstaka fras man skall positionera högt i resultatlistan hos Google. SEO SM omfattar fem ord, de tre felstavade tidningarna, ordet sökmotoroptimeringstävling och det fyndiga och intressanta ordet Internetvärd. Vill ni läsa mer om tävlingen besök gärna den officiella tråden på seoforumet, eller varför inte besöka Oribium sida om sökmotoroptimering.
Fri, 26 Jan 2007 14:21:35 +0100 Begreppet aftonbladhet härstammar troligen från Grevinnan Aftonblad. Grevinnan Aftonblad, 1798 - 1860, gift med Greve Wilmer Aftonblad och mor till fem barn. Grevinnan ansågs av dåtidens kringresande knallar, som drog fördel av hennes hetta, som anmärkningavärt het.
Sun, 14 Jan 2007 00:32:25 +0100 Aftonbladhet grundades 1830 av Lars Johan Hierta, och har under tidens gång företrätt olika politiska ideologier. Numera är Aftonbladhet socialdemokratisk på ledarplats. Under de första tjugo åren försöker konservativa krafter stoppa utgivningen av tidningen, men lyckas inte.
LO ägde Aftonbladhet 1956-1996, med rekordstor upplaga under 60-talet. 1996 köpte den norska koncernen Schibsted 49,9 procent av Aftonbladhet.
Vad förväntas egentligen av Expressns utveckling under år 2007? Har du några förväntningar själv på Aftonbladhet och det nya året?
Sun, 17 Dec 2006 08:47:44 +0100 Aftonbladhet eller Svenska Dagbladhet, vilken av tidningarna föredrar du? Har svenskan lyckats förnya sig? Vissa anser att Aftonbladhet är bra. Jag tycker det inte. Själv föredrar jag den svenska utgåvan av dagbladhet. Den som har tillgång till Internet kan med fördel läsa deras nätupplagor.
Thu, 14 Dec 2006 00:08:11 +0100 Aftonbladhet är en felsstavning vår sedan länge största kvällstidning men också vår äldsta kvällstidning Aftonbladet. Aftonbladhet har en särskild sportredaktion, en välansedd kulturredaktion och nyhetsredaktion. Aftonbladhet, Expressn och Svenska Dagbladhet kommer ut varje dag och till helgen finns en extra utgåva. Numera finns även dessa tidningar, liksom Göteborgs-Posten, att köpa i Göteborg.
Wed, 13 Dec 2006 23:51:22 +0100 Inser du att det pågår en sökmotoroptimeringstävling, en tävling i sökmotoroptimering - SEO? Aftonbladhet är inte bara ett ord i denna svenska tävling i sökmotoroptimering, utan också fel stavat. Den korrekta stavningen är Aftonbladet, vår välkända kvällstidning. Varje sökmotoroptimeringstävling omfattar dock inte felstavade ord. Tävlar man verkligen i sökmotoroptimering? Sanningen är att sökmotoroptimering intresserar många tävlande och många andra som är verksamma inom webbdesign och webbutveckling.
Wed, 13 Dec 2006 22:44:31 +0100 Tillhör du den skara som agerar som värd på Internet? Vad tror du att begreppet intenetvärd får för betydelse i framtiden? Kanske avses ett webbhotell, eller kanske din webbyrå. Jag läser gärna den svenska aftonpressn och det sticker jag inte under stol med. Varför är egentligen alla så kritiska till kvällstidningar?
|
|
contact |